שנה עם הניאקה – מסע מחקר אנתרופולוגי אל לב יערות הגשם של דרום-הודו

רוב תולדות האנושות התקיימו כל בני האדם מצייד ולקט. כיום נותרו קבוצות מעטות המשמרות  אורח חיים זה. אנשי הניאקה החיים ביערות הגשם של דרום-הודו מהווים את אחת הקבוצות האחרונות המתקיימות מצייד ולקט בדרום-מזרח אסיה. מה מאפיין את אורח חייהם הייחודי? כיצד הם תופסים ומבינים את עולמם? כיצד הצליחו לשמר אורח חיים שוויוני למופת ואיך זה קשור לחינוך ילדיהם? מה חווה חוקר ישראלי העובר לחיות בקרבם למשך שנה?

                      

ההרצאה מושכת עניין רב ומתאפיינת בדינאמיקה ערה ובשאלות רבות מהקהל. ההרצאה ניתנה במסגרות חוץ-אקדמאיות מגוונות בהן: קתדרות, מרכזי תרבות וקהילה, קיבוצים, מפגשי נוער, ארגוני עובדים (רפואה, הוראה, פיננסים והי-טק).

ד"ר דניאל נוה, המלמד בחוג לאנתרופולוגיה באוניברסיטת בר-אילן ובבית הספר ללימודי הסביבה באוניברסיטת ת"א, חי שנה בקרב אנשי הניאקה בדרום-הודו. מחקריו מתמקדים בשני נושאים עיקריים: 1. האופן בו אנשים בחברות לקטים-ציידים תופסים את העולם ובבחינת השוני בין צורת תפיסה זו לדרכי התפיסה השכיחות בחברות חקלאיות ובחברות תעשיתיות;  2. ילדות וחינוך בחברות לקטים-ציידים. במקביל למחקר אקדמאי, הוא מקדיש חלק משמעותי מזמנו להתנסות והוראה של מסורות שונות של מדיטציה. דניאל נבחר לאחרונה לרשימת 60 המרצים מעוררי ההשראה באקדמיה בישראל. הוא בעל תואר שלישי באנתרופולוגיה, תואר שני בארכיאולוגיה פרהיסטורית ותארים נוספים בהיסטוריה והוראה. בשנים האחרונות דניאל לוקח חלק בשינוי לימודי הסביבה במערכת החינוך ובליווי בתי-ספר המצויים בתהליכי שינוי והתחדשות פדגוגית.

   אודות המרצה:

טלפון : 0547-399067                                     דוא"ל: naveh.d@gmail.com