תכנים ברשת

ארבעה מפגשים עם גיל מרקוביץ' בתוכנית 'המעבדה' בכאן תרבות

המעבדה

תוכנית ראשונה: נתחיל את המסע במבוא לחברות ציידים-לקטים, ונלמד את ההבדל שבין אורח חיים של החזר מידי ואורח חיים של החזר מושהה וכיצד הוא מעצב את הדינמיקה בקבוצה, שבמרכזה מידת השוויון בקבוצה. אז נוכל להכיר את בנות ובני הניאקה שבדרום הודו: סביבת המחייה שלהם, מבנה הקבוצה ועוד.
תוכנית שניה: נמשיך ללמוד את אורח החיים ותפיסת העולם של בני ובנות הניאקה. נתחקה אחר התודעה הניאקית באמצעות הבנת תפיסת המוות, תפקידו של הטראנס, חשיבה במושגי "מי" והיכרות עם המושג "בּוּדי".
תוכנית שלישית: נלמד מהי החוויה של מי שחושבים על העולם במושגי "מי" וכיצד מחשבה אינהרנטית זו מעצבת את אורח החיים של בני ובנות הניאקה. נכיר לעומק את ההשפעות בתחומי ההורות והחינוך. בפרק הזה נלמד שלושה מאפייני חיים משמעותיים אצל הניאקה בהקשר זה: משחקיות, ניסוי וטעייה, הצטרפות.
תוכנית רביעית: נמשיך לעסוק בשאלות של חינוך ויחסי הורות בבני ובנות בניאקה. בפרק הרביעי נלמד את חשיבותם של סיפורים, את המקום שהם תופסים בשגרה, נעמיק בדיון סביב מושג הקשב, ונשאל כיצד מאפיינים אלה ואורח החיים העצמאי שנוצר משפיעים על התפיסה של גיל ההתבגרות בחברה זו. לבסוף נתהה כיצד המבט על "האחר" יכול להיות עבורנו מושא להשראה ולהאיר באור חדש סוגיות מערביות נושנות.

המוות ממבט אנתרופולוגי: שיחה עם קובי מידן במסגרת האוניברסיטה המשודרת בגלי-צה"ל

 

פודקסט ב'תודעה רבה'- הפודקסט הפסיכדלי העברי הראשון על מצבי טרנס תודעתיים.

איך חברות של ציידים-לקטים תופסות את העולם? מה להם ולמצבי טראנס? ואיך אפשר לשאוב מהידע שלהם אל מערכות החינוך? בפרק 8 דיברנו עם ד"ר דני נוה. מתרגל, חוקר ומלמד אנתרופולוגיה, אקולוגיה וסביבה, חינוך, ומדיטציה. לפני כמה שנים דני ארז תיק ונסע להודו לחיות בקרב אנשי הניאקה, ציידים-לקטים החיים בדרום הודו.

Copy-of-20180306_212258-002

על ציידים-לקטים מתוך התוכנית 'והארץ היתה תוהו ובוהו' בערוץ הראשון:

 

חידת יריחו הפרהיסטורית: רן ברקאי ודניאל נוה מתוך ו'הארץ היתה תוהו ובוהו':

מפגש בין אסי שורק (טבע ומהות) לבין דניאל נוה על תודעה, חיבור וסביבה.

שיחה על גילוי, הסתרה והשורשים התודעתיים של המשבר הסביבתי. שיחה שמתחילה בחיבור לסביבה בחברות לקטים-ציידים ומגיעה למשמעות הנפשית, החברתית והסביבתית הגלומה בחיבור ובאהבה של אדם לעצמו. שיחה שהוקלטה במסגרת כנס Mind the Planet.