תוכנית העצמה והשראה לתיכונים וחט"ב

כל המפגשים בהנחיית ד"ר דניאל נוה

התוכנית בנויה מארבעה מפגשים מעוררי השראה. הנושאים שידונו מתבססים ושואבים משדות ידע שונים בהם: אנתרופולוגיה, כלכלה, ארכיאולוגיה, מדעי המוח, לימודי סביבה ותורות חוכמה עתיקות. במפגשים נפרסת תמונה רחבה אודות הקיום האנושי, החל מחברות ציידים-לקטים (בעבר ובהווה) ועד כלכלת השיתוף החדשה ההולכת ומתהווה בימים אלו. דרך מפגש עם מגוון תרבויות מתוודעים התלמידים לדרכים שונות להיות, להבין ולראות את העולם. לאורך התוכנית ניתן דגש מיוחד על איכויות ההתמדה והשיתוף – מתוך כוונה שהדבר יהווה מקור השראה לפעולה ראויה בעולם. בנוסף תינתן התייחסות לשינויים משמעותיים המתרחשים במוח בגיל ההתבגרות. הגברת המודעות בקרב התלמידים לשינויים אלו יכולה לסייע להם לחצות את גיל ההתבגרות ממקום של התרגשות וחגיגה ולמתן באופן משמעותי תחושות של מבוכה, בלבול והעדר שליטה. הסדרה בנויה כך שהתלמידים יחושו כי זכו לאחת ההתנסויות המשמעותיות והמעצימות בתקופת לימודיהם בביה"ס. התוכנית נבנתה לאור ניסיון מתמשך בהוראת תכנים אלו במוסדות חינוך. המפגשים מעוררים עניין רב וניכר כי התלמידים מצויים בקשב גבוה לכל אורכם. משך המפגשים כשלוש שעות והם נועדו לחזק את חמשת ההיבטים הבאים:

 

  1. מתן תמונה רחבה אודות תולדות האנושות תוך מתן דגש לשינויים תודעתיים וערכיים שהתרחשו בצמתי מפתח בסיפור האנושי.
  2. הקניית כלים ומוטיבציה לקיום עצמאי כבר בגיל צעיר. המפגשים מעודדים את התלמידים להתחבר להזדמנויות הגלומות בשינויים הכלכליים המתרחשים עתה ולאלו הצפויים להתעצם בשנים הקרובות.
  3. הדגשת החשיבות של מרכיב ההתחלקות בחברות עתיקות ובכלכלת המאה העשרים ואחת.
  4. התמדה: קבלת כלים והשראה להתמודדויות עם אתגרים ארוכי טווח.
  5. חיזוק המודעות לאתגרים וההזדמנויות הגלומות במשבר הסביבתי הנוכחי.

נושאי המפגשים:

שירת העשבים של ילדי היער: כיצד ציידים-לקטים מתייחסים לחיות וצמחים?
מפגש זה מציג מחקר עדכני שפורסם לאחרונה. המפגש בנוי סביב תיאורי מקרים מהחיים ביער בקרב אנשי הנייקה דרכם ניתן ללמוד על האופן הייחודי בו ציידים-לקטים מבינים את עולמם. במפגש יוצגו סרטי וידאו מרתקים המדגימים את היכולת לפתח יחסים הרמוניים ומפתיעים בין בני אדם וחיות בר.

על התמדה, כוח רצון וחקר המוח.
בעולם של מכשירים המאפשרים סיפוקים מיידים יש חשיבות גדולה לחיזוק היכולת שלנו לדבוק במטרות ארוכות טווח. במפגש יוצגו מחקרים עדכניים המצביעים על שיטות וכלים יעילים להתמודדות עם מצבים המאתגרים את כוח הרצון שלנו (Willpower challenges).  חלקו השני של המפגש יוקדש לצפייה מודרכת בסרט דוקומנטרי בו מוצג מקרה מעורר השראה בכל הקשור לדבקות במטרה. הצפייה בסרט מאפשרת גם דיון בסוגיות נוספות בהן: אפי-גנטיקה, שאמאניזם, אוטיזם ומודלים שונים להבנת המוח.

על כלכלת ההתחלקות החדשה.
בשנים האחרונות אנו עדים לרנסנס מרתק בכל הקשור להתחלקות ושיתוף פעולה בכלכלה העכשווית. בחלקו הראשון של המפגש נתוודע לכמה דוגמאות בולטות ולתהליכים מרכזיים בהקשר זה. כמו כן, נעמוד על החשיבות הגדולה של מרכיב האמון בכלכלת השותפות החדשה. בחלקו השני של המפגש נתוודע לגישה אלטרנטיבית לקבלת החלטות המבוססת על מודל חדש ומאתגר להבנת המוח. נשתמש בשיטה זו בכדי לשאול כגון: "מה יכול להיות 'העסק הראשון שלי', כבר היום או בשלב מאוחר יותר בחיי?"

חידת אי הפסחא והמשבר הסביבתי כהזדמנות.
בחלקו הראשון של המפגש נקיים דיון אודות המשמעות של פסלי הענק שהתגלו באי הפסחא? נשאל מה הסיפור הסביבתי שמאחוריהם? כמו כן נקיים שיחה אודות ההקשר החברתי של חידושים טכנולוגים. חלקו השני מוקדש לדיון רענן אודות המשבר הסביבתי. בדיון יוצגו עדויות מוחשיות ומטלטלות אודות חומרת המצב הנוכחי. בנוסף יודגשו גם ההזדמנויות הגלומות במשבר עבור האנושות בכללותה. במפגש נתוודע לדמויות מופת עכשוויות, אנשים שבפעולתם מהווים השראה בכל הנוגע ליכולת לפעול בצורה יעילה לשיפור המצב בכ"א ובו זמנית לפתח חברות הי-טק משגשגות.

לפרטים נוספים :  naveh.d@gmail.com  /  0547-399067