כמה הרצאות נבחרות

שירת העשבים של ילדי היער: כיצד ציידים-לקטים מתייחסים לחיות וצמחים?
נתחיל את המפגש בהיכרות עם חברות ציידים-לקטים. בהמשך נתמקד במחקר חדש שפורסם לאחרונה השופך אור חדש על האופן שבו ציידים-לקטים מבינים ומתייחסים לחיות וצמחים. נשאל מדוע הם רואים וחשים את הסביבה כקהילה של ישויות חשות ומרגישות שיש לנהוג בהם בכבוד? כמו כן נתייחס לשינוי התודעתי הכביר שהתרחש בכל הקשור להבנת הסביבה עם המעבר לחיים חקלאיים. לסיום נשאל כיצד הדברים שנידונו במפגש רלוונטיים לחיינו היום במאה ה-21.

ילדות הורות וחינוך ממבט אנתרופולוגי.
מפגש זה מציג מבט חדש וסוחף אודות ילדות והורות. מבט זה נולד מתוך חיבור מרתק בין אנתרופולוגיה, אבולוציה ומחקרי מוח חדשים. נתוודע לדרך הייחודית בה ילדים גדלים בחברות ציידים-לקטים. איזו מראה הן מציבות לנו בכל הקשור לאופן שבו אנו מגדלים את ילדנו? האם יתכן שהגיע הזמן לעדכן את האופן בו אנו מתייחסים לגיל ההתבגרות? מדוע המידע שתועד ופורסם לאחרונה בהקשר זה כה רלוונטי דווקא לחינוך ילדים סקרנים ועצמאיים במאה ה-21? דניאל שוזר את סיפוריו המרתקים מהשנה בה חי עם אנשי הניאקה ביערות דרום-הודו בהומור ותעוזה. בכך מאפשר לקהל לבחון מחדש פרדיגמות קודמות אודות ילדות, הורות, חינוך ודרכי למידה.

היחס למוות והחיים שאחרי החיים בתרבויות שונות בעולם.
סקירה מרתקת אודות הגישה למוות בתרבויות שונות בעולם. כיצד תרבויות שונות מגדירות מוות "טוב" ו-"רע"? האם ישנן חברות בהן המוות הסימבולי משמעותי יותר מהמוות הפיזי? מדוע תפיסת המוות הרווחת בחברות לקטים-ציידים מסוימות תופסת תשומת לב רבה במחקר האנתרופולוגי בנושא? בהרצאה מובא מבט חדש ורלוונטי על תחושות האבל והיגון הקשורות במוות, ותובנות מניסיונו של דניאל מליווי אנשים אל מותם. כמו כן נתמקד באופן שבו המוות והחיים שאחרי החיים נתפסים בבודהיזם בכלל ובבודהיזם הטיבטי בפרט. המפגש מלווה בסרטים מעוררי השראה שאינם קשים לצפייה.
לשיחה בנושא עם קובי מידן במסגרת האוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל.

שאמניזם וטראנס בחברות מסורתיות.
בהרצאה יוצגו חומרים מרתקים (בהם חומרים מקוריים) העוסקים בכניסה למצבים אקסטטיים של שאמנים בתרבויות בנות זמננו מהודו, אפריקה והאיים הקריביים. נציג וננתח ציורי סלע עתיקים המתארים מסעות לעולם הרוח. כמו כן נבחן את השינוי שחל בגישת המדע למידת "האמיתות" של מצבי תודעה אלטרנטיביים.

שירת הסופים 
במפגש זה נתוודע לסופים, אחד הזרמים המיסטיים באסלאם. נעשה זאת עלי ידי היכרות עם סיפור חייהם ושירתם של ג'לאל אלדין רומי ושאמס מטאבריז – משוררים ומורים סופים מהמאה השלוש-עשרה. דרך שירתם המהפנטת נפגוש בקריאה הסופית העתיקה לידיעת האחד, לאהבת הגיוון שבבריאה, לסובלנות בין-דתית וכניעה לאלוהות באהבה. בהרצאה ישולבו קטעי ודאו דרכם נלמד את הסמלים המוצפנים בריקוד הדרווישים המחוללים.

המוח בגיל ההתבגרות: מבט אנתרופולוגי.
במפגש נחבר בין המידע המרתק שהתגלה לאחרונה אודות השינויים הנוירולוגיים שמתרחשים במוח בגיל ההתבגרות, לבין עדויות רלוונטיות מתחום האנתרופולוגיה. חיבור שכזה בין חינוך, אנתרופולוגיה וחקר המוח מאפשר מבט חדש ושלם יותר אודות תהליכים שונים, בהם: התרחקות מההורים, הצורך לערער על מוסכמות, לקיחת סיכונים, התמדה (Grit), שעמום, ריגוש והדחף לבחון את העולם באופן יצירתי (creative exploration). מפגש זה מציע למתבגרים ולהורים מבט חדש וכלים שימושיים עימם יוכלו להתנהל בתקופה זו ממקום פתוח, שמח ומקבל יותר.

מסע בין תרבויות – סדרת הרצאות.file-page1

חידת אי הפסחא.
שיחה על יחסי אדם וסביבה בחברות קדומות. נשאל מה המשמעות של פסלי הענק שהתגלו באי הפסחא? מה הסיפור הסביבתי שמאחוריהם? כמו כן נקיים שיחה אודות ההקשר החברתי-סביבתי של חידושים טכנולוגים.

שנה עם הניאקה – מסע מחקר אנתרופולוגי אל לב יערות הגשם של דרום-הודו.
במפגש נתוודע למאפיינים המרתקים של חברות ציידים-לקטים באמצעות היכרות עם אנשי הניאקה. ניווכח שחברות אלו מציבות מראה מעוררת מחשבה לתרבויות העולם המפותח.

טאואיזם.
במפגש זה נתוודע לעיקרי הדרך הטאואיסטית – אחד הזרמים המרכזיים בפילוסופיה ובהגות הסינית באלפיים חמש מאות השנים האחרונות. בהרצאה נתמקד בקריאה מודרכת בסוטרות נבחרות מהטאו טה צ'ינג הטקסט המכונן של הטאואיזם. דרך סוטרות אלו נכיר את רעיונות המפתח של זרם זה ובעיקר לגישה הכל כך ייחודית וקלילה לחיים על פני האדמה.

על התחלקות ושיתוף בתולדות האדם – מבט אנתרופולוגי.
הרצאה זו עוסקת בתולדות מרכיבי ההתחלקות ושיתוף הפעולה בכלכלה האנושית. נעמוד על המרכזיות של אלמנט ההתחלקות במהפכה האנושית. נבחן פרקטיקות מרתקות של התחלקות ושיתוף פעולה בחברות ציידים-לקטים ונראה עד כמה מרכזיים מרכיבים אלו בהוויתם ותפיסות עולמם. נבחן את השינוי התודעתי העמוק שהתרחש בהקשר זה במהפכה החקלאית, שינוי שהתעצם בהמשך עם המעבר לכלכלה תעשייתית. בחלקה האחרון של ההרצאה נבחן מהלכים עכשוויים הקשורים בעליית ה- New Collaborative Economy ונעמוד על החשיבות הגדלה של מרכיב האמון בכלכלה החדשה.

מפגש מבוא והתנסות במדיטציה והרחבת התודעה.
המפגש נפתח בשאלה: האם המדיטציה נועדה רק להרגיע אותנו או שמא היא נועדה למטרה גדולה מזו? בהמשך נבחן את החתירה העתיקה לקראת מרחב תודעתי המצוי מעבר לחשיבה מפרידה ודואליות ("אני" ו- "עולם", "טוב" ו- "רע", וכו'). נעשה זאת באמצעות דוגמאות אנתרופולוגיות פותחות לב ומחשבה מעולמות תוכן מגוונים בהם: ההינדואיזם, הבודהיזם, הטאואיזם והסופיזם. עוד בהמשך, נסקור כמה מחקרים עדכניים העוסקים במדיטציה והשפעתה על המוח, ונשאל האם יש ביכולתנו לכונן גישה חדשה למחשבות החולפות בראשנו. מלבד זאת, נבער כמה מהמיסקונספציות הנפוצות שנקשרו במדיטציה בציבור הרחב (לדוגמא: מדיטציה קשורה בהשתקת המחשבות). בחלק המסיים של המפגש נפנה להתנסות ישירה במדיטציה ייחודית שמקורותיה מצויים בכמה מסורות חוכמה עתיקות. מדיטציה זו תוכננה על מנת לאפשר חוויה משמעותית גם למי שזו לו התנסות ראשונה בעולם מרתק זה.

להיות בן-אדם: מבט חדש על ראשית התרבות והשפה. חלק א' + ב'.
במפגש נתוודע לתאוריית "המהפכה האנושית" של כריס נייט, אחד מהאנתרופולוגיים היחודיים  של זמננו. נשאל אילו תנאים איפשרו את הופעתם של שפה ותרבות על פני האדמה? ננסה לזקק הבנה משופרת למספר שאלות בהן: מה זה בעצם להיות בן/בת-אדם? ומה הקשר בין שוויון ואנושיות? במפגש יושם דגש מיוחד לתפקיד של נשים במהפכה האנושית.

וודו, טרנס ומאגיה (חלק א' ו- ב').
מהי מאגיה? מה מקורה של תרבות הוודו? מה תפקיד טקסי הטרנס בתרבות זו?
האם ובאיזו מידה נפוצה המאגיה גם בחברות מודרניות?

יצירתיות ביחסי אדם וטבע: מבט חוצה תרבויות.
מפגש זה בנוי על צפייה במספר קטעי וידאו מרתקים המציגים מגוון של צורות התייחסות של בני-אדם לבעלי-חיים בתרבויות שונות בעולם. בסוף המפגש נשאל האם המודלים שלנו באשר למהי חיה, מגבילים אותנו מליצור אינטראקציות עמוקות יותר עם בעלי-חיים?